U Saboru održan okrugli stol o mogućnostima poboljšanja zdravstvene skrbi u Hrvatskoj

Zagreb - U Hrvatskom saboru u ponedjeljak je održan okrugli stol s temom “Kako poboljšati zdravstvenu skrb u Hrvatskoj“ koji je moderirao saborski zastupnik Mosta Zvonimir Troskot, a uz dr. Ivana Bekavca, voditelja Mostovog Savjeta za zdravstvo, sudjelovali su ekonomski analitičar dr. sc. Andrej Grubišić, iz HUP-a dr. med. Dražen Jurković, ravnatelj poliklinike Bagatin dr. Ognjen Bagatin, te predsjednica KoHOM-a dr. Nataša Ban Toskić.

Kako je uvodno istaknuo Zvonimir Troskot, potrebno je senzibilizirati stručnu i opću javnost na značaj i mogućnosti demonopolizacije obveznog zdravstvenog osiguranja, otvoriti stručnu raspravu o svim prijedlozima za financijsku održivost u kojoj će sudjelovati svi zainteresirani dionici, počevši od ekonomista do udruga pacijenata i zdravstvenih djelatnika, zbog čega su predstavnici svih tih struka pozvani na okrugli stol.

- U Mostu smo uvjereni kako je između ostalog, mjera i financijska konsolidacija zdravstva nužno potrebna jer bez nje zdravstvo neće nikad stati na svoje noge, što je preduvjet uspješnog provođenja stručnih medicinskih mjera i aktivnosti. Nužno je konačno promijeniti crne statističke trendove i otvoriti mogućnost stvarnim reformama, ističe Troskot.

Na okruglom stolu je među ostalim istaknuto kako postoji niz problema hrvatskog zdravstva o kojima treba progovoriti i ponuditi rješenja - sve je veći nesrazmjer dostupnosti zdravstvene zaštite između velikih središta, te manjih gradova i općina, ali i čitavih županija u kojima se liječnici specijalisti pojedine djelatnosti mogu nabrojati na prste jedne ruke, nedostatak liječnika, prvenstveno u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, sve veće liste čekanja u bolnicama, te trend povećanja tzv. dugova zdravstvenih ustanova, mahom za neplaćene troškove  lijekova, opreme i materijala veledrogerijama.

Kako je istaknuo dr. Bekavac, problem je i statistika pobola i smrtnosti, prekasni početak liječenja najtežih stanja i bolesti, loš trend porasta pretilosti, dijabetesa, kao i poremećaja mentalnog zdravlja građana čemu su protekle stresne godine epidemije covida 19.

Sudionici okruglog stola složili su se oko potrebe revidiranja postojećeg modela plaćanja i financiranja zdravstvene zaštite u svrhu povećanja dostupnosti, kvalitete i učinkovitosti zdravstva.
Nakon izlaganja gostiju uslijedila je žustra rasprava prisutnih predstavnika udruga pacijenata i zdravstvenih djelatnika, kojom su potvrdili potrebu i značaj javnih interdisciplinarnih rasprava o razvoju i budućnosti zdravstva.

Zaključak je da zdravlje građana nije i ne smije ostati zarobljeno u političkom glibu sumnjivih javnih nabava, nikad objašnjenih gubitaka i troškova koje  građani plaćaju vlastitim zdravljem i budućnošću svoje djece.