Vesna Vučemilović i Romana Nikolić u Europskom parlamentu povodom obilježavanja dvije godine od usvajanja Europskog jamstva za djecu

Bruxelles - Predsjednica Odbora za obitelj, mlade i sport Vesna Vučemilović i članica Odbora Romana Nikolić sudjelovale su na međuparlamentarnom sastanku odbora u povodu obilježavanja dvogodišnjice Jamstva za djecu, u organizaciji Odbora za zapošljavanje i socijalna pitanja (EMPL) EP-a.

Oslanjajući se na preporuku na području siromaštva djece „Ulaganje u djecu − suzbijanje kruga deprivacije“,14. lipnja 2021. Vijeće EU usvojilo je preporuku o uspostavi Europskog jamstva za djecu“ (European Child Guarantee; u nastavku: ECG). Ova preporuka nadopunjuje Strategiju EU-a o pravima djece 2021.-2024. i teži tome da svako dijete ima pristup osnovnim pravima i uslugama. EU Jamstvom za djecu želi se potaknuti dodatno ulaganje država članica EU-a u razvoj usluga za djecu te dodatnih mehanizama podrške usmjerenih djeci koja su u riziku od siromaštva i socijalne isključenosti. 

Vezano uz uspostavljanje Jamstva za djecu u Republici Hrvatskoj, u okviru programa “Faza III: Testiranje Jamstva za svako dijete u Hrvatskoj” provedena je dubinska analiza stanja, politika, programa, usluga, proračuna i mehanizama koji se bave dječjim siromaštvom, socijalnom isključenošću i pristupom uslugama. Temeljem provedene analize izrađene su preporuke u kontekstu razvoja Jamstva za djecu u Republici Hrvatskoj, a što će rezultirati poboljšanjem nacionalnih politika i programa u vezi s dječjim siromaštvom i pitanjima socijalne isključenosti te njihovim praćenjem i evaluacijom. Snažnije politike za djecu i mlade mogu pomoći u postizanju uravnoteženijih i učinkovitijih socijalnih država koje istinski štite cjelokupno stanovništvo. Ulaganje u djecu od trenutka njihova začeća znači uspostavljanje novog sustava vrijednosti koji doprinosi unaprjeđenju obrazovanja, kvalitetnijem zaposlenju, boljem osobnom razvoju, mentalnom zdravlju i dobrobiti, boljoj ravnoteži između poslovnog i privatnog života, pozitivnim stopama nataliteta, zaštiti od siromaštva i konkurentnijem gospodarstvu.

U Republici Hrvatskoj u pripremi je donošenje Nacionalnog akcijskog plana koji će obuhvatiti  mjere i aktivnosti usmjerene djeci u riziku od siromaštva i socijalne isključenosti s ciljem osiguranja pristupa ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju, pristupa i podrške u osnovnoškolskom i srednjoškolskom obrazovanju, pristupa kvalitetnoj prehrani te dostupnim zdravstvenim i socijalnim uslugama u zajednici. Nacionalni akcijski plan bit će temelj za provedbu mjera i aktivnosti u ključnim područjima intervencije s naglaskom na međusektorsku suradnju i zajedničko djelovanje.

- Hrvatska je bila jedna od zemalja koja je provodila pilot projekt testiranja EU jamstva za djecu. U programe je uključeno 970 djece, a 910 roditelja steklo je nova roditeljska znanja i vještine kroz programe podrške roditeljstvu, savjetovanja i druge intervencije, uspostavljeno je i funkcionira 7 međusektorskih i interdisciplinarnih timova, više od 300 stručnjaka različitih profila steklo je nova znanja i vještine iz područja procjene obitelji u riziku, programa podrške i drugih obiteljskih intervencija, kroz aktivnosti igraonica bilježi se preko 7500 posjeta djece od 2 do 8 godina, timovi za ranu intervenciju/rani razvoj izravno su kontaktirali 813 djece i 781 skrbnika/roditelja, od čega je 294 djece s kašnjenjem u razvoju ili poteškoćama primilo intenzivnu individualiziranu podršku, 1069 djece i 612 roditelja/skrbnika dobilo je neizravnu potporu. Želim istaknuti da je Odbor za obitelj, mlade i sport kao matično radno tijelo Hrvatskoga sabora tražio svoje jače uključivanje u sam program, kroz godišnje izvještavanje i aktivno praćenje i evaluaciju ostvarenja ciljeva našeg Nacionalnog akcijskog plana kojega smatramo vrlo kvalitetim i stručnim. – istaknula je u svom govoru Vesna Vučemilović.

Usprkos napretku postignutom tijekom proteklog desetljeća u smanjenju siromaštva i socijalne isključenosti u posljednjih nekoliko godina siromaštvo se povećalo, a osobito se pogoršalo u nekoliko država članica. Djeca su jedna od skupina u najvećem riziku od siromaštva i socijalne isključenosti. Stoga je provedba Nacionalnih akcijskih planova o Europskom jamstvu za djecu u 27 država članica ključan alat za postizanje ambicioznog cilja, postavljenog u Akcijskom planu Europskog stupa socijalnih prava, da se smanji broj ljudi u riziku od siromaštva ili socijalne zaštite za 15 milijuna, uključujući najmanje 5 milijuna djece, do 2030.

Na sastanku se razgovaralo o usvajanju i provedbi nacionalnih akcijskih planova, mogućnostima nacionalnih parlamenata u njihovoj provedbi, najrelevantnijim područjima unutar dječjeg jamstva za postizanje boljih i bržih rezultata, o uključivanju civilnog društva u procese provedbe, financiranju sustava Jamstva za djecu kako bi se osigurala njegova održivost u budućnosti kao i o generiranju veće političke potpore kako bi Jamstvo za djecu ostalo politički prioritet sve dok se siromaštvo djece i društvena isključenost ne iskorijene u Europi.