Odbor za poljoprivredu

Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2019. godinu i projekcija za 2020. i 2021. godinu

Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 55. sjednici održanoj 20. studenoga 2018. godine Prijedlog Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2019. godinu i projekcija za 2020. i 2021. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 9. studenoga 2018. godine.

Odbor je razmatrao predmetni Prijedlog Državnog proračuna zajedno s Konačnim prijedlogom Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2019. godinu, sukladno odredbi čl. 179. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao zainteresirano radno tijelo u dijelu koji se odnosi na Ministarstvo poljoprivrede.

Ukupno su u Državnom proračunu za 2019. godinu za Ministarstvo poljoprivrede planirana sredstva u iznosu od 7,747 milijardi kuna uvodno je istaknula predstavnica Ministarstva poljoprivrede. Najznačajniji iznos subvencija odnosi se na izravna plaćanja u poljoprivredi i mjere uređenja tržišta poljoprivrednih proizvoda koje će u 2019. godini dosegnuti razinu od 3,2 milijarde kuna. Isto predstavlja povećanje od 100,3 milijuna kuna u odnosu na 3,1 milijardu kuna planiranih rashoda po ovim aktivnostima u 2018. godini. Prijedlogom se uvode nove potpore kao što su to Nacionalni programi potpore:  sustavu krava-tele, školski medni dan, obnova narušenog proizvodnog potencijala u sektoru govedarstva. U nastavku je predstavnica Ministarstva poljoprivrede izvijestila o iznosima osiguranim po stavkama proračuna za Ministarstvo poljoprivrede.

U raspravi su članovi Odbora upozorili kako je iz Prijedloga Državnog proračuna vidljiv rast nespomenutih rashoda poslovanja, a u projekcijama za deminimis potpore u 2020. i 2021. godini nisu predviđena sredstava za sufinanciranje infrastrukture za razvoj poljoprivrede, koje se u 2019. planirano podupire sa 51 milijun kuna, pa je zatraženo obrazloženje istog. Postavljen je i upit o razlozima smanjenja sredstava za službene kontrole veterinarske inspekcije, ali i o dostatnosti sredstava za Mrežu za ruralni razvoj, uzimajući u obzir da se sredstva za ovu namjenu smanjuju sa 4,6 na 1,8 milijuna kuna. Postavljen je upit o porastu sredstava planiranih za Državnu ergelu Đakovo i Lipik. Izraženo je mišljenje kako je prijedlogom trebalo obuhvatiti i sredstava za komasaciju poljoprivrednog zemljišta, ali i osigurati viši iznos sredstava za unapređenje šumarstva i opremanje srednjih strukovnih škola. Postavljen je i upit o osiguranju sredstava za naknadu šteta od ribojednih ptica.

Izražen je i stav kako je sustavom potpore trebalo, polazeći od trenutne cijene na tržištu i narušenih tržišnih odnosa, obuhvatiti i sektor svinjogojstva, a primjenjujući pri tome i iskustva drugih država članica u subvencioniranju ovog sektora. Upozoreno je i kako nije dobro 50%tno smanjenje iznosa predviđenog za program unapređenja uzgoja hrvatskih izvornih pasmina peradi. Zatraženo je objašnjenje o sredstvima koja se osiguravaju unutar Državnog proračuna za financiranje iskorjenjivanja i sprječavanja širenja bolesti Zlatne žutice vinove loze. Članovi Odbora upozorili su i na potpuno ukidanje sredstava kojima se podupirala organizacija manifestacija i upozorili kako je financiranje istih bilo jedini oblik prezentacije poljoprivrednih proizvoda za manje poljoprivredne proizvođače koji nisu u mogućnosti sami financirati troškove sudjelovanja na manifestacijama. Postavljen je i upit o uštedama koje će se postići smanjenjem broja agencija vezanih uz Ministarstvo poljoprivrede.

Predstavnica predlagatelja je odgovarajući na pitanja istaknula kako se troškovi za inspekcije smanjuju zbog ustrojavanja Državnog inspektorata i prelaska dijela inspektora u Državni inspektorat, a što će utjecati na smanjenje troškova za zaposlene. Ostali nespomenuti troškovi poslovanja odnose se na obveze uoči predsjedanja Republike Hrvatske Vijećem EU. Program državnih i deminimis potpora će se u 2019. i 2020. godini dodatno razraditi. Podupirati će se manifestacije koje budu doprinosile razvoju poljoprivrede i ruralnih područja i to s opće pozicije „Administracija i upravljanje“, a istim će se osigurati sredstva za održavanje manifestacija. Mreža za ruralni razvoj  nastaviti će neometano raditi. Za mjere uređenja tržišta poljoprivrednih proizvoda predviđeno je 176,5 milijuna kuna, a ova sredstva bi, uz odobrenje Europske Komisije trebala poslužiti i za moguće izvanredne intervencije (školska shema, mandarine, pčelarstvo, sektor vina). Potpora sektoru svinjogojstva planirana je u okviru pozicije za osjetljive sektore. Sredstava za iskorjenjivanje bolesti Zlatne žutice vinove loze planirana su na poziciji Hrvatskog centra za poljoprivrednu hranu i selo u iznosu od 5 milijuna kuna, te je istima planirano obavljanje poslova krčenja - isključivo državnog poljoprivrednog zemljišta na području najugroženije – Istarske županije. Privatnim vlasnicima vinograda na raspolaganju su sredstva iz Operacije 5.2.1. Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske. Potpore male vrijednosti za drvnu industriju  su na istoj razini kao i ove godine. Državna ergela Đakovo i Lipik postala je nova proračunska glava, a povećanje se odnosi na vlastita sredstava na računu Državne ergele Đakovo i Lipik Za srednje strukovne škole otvorena je pozicija, koja će se u skladu s mogućnostima dodatno financirati. Naknada za štete koju su prouzročile ribojedne ptice isplatit će se nakon notifikacije. Vezano uz upit o uštedama vezanim uz smanjenje broja agencija predstavnica Ministarstva poljoprivrede je istaknula kako će se na troškovima upravljačkih struktura ostvariti ušteda od 1,5 milijuna kuna, a dodatne uštede ostvariti će se na smanjenju troškova zakupa i režijskih troškova.

Nakon provedene rasprave Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora većinom je glasova (5  glasova „za“ , 2 glasa  „protiv“ i 1 glas „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje

 
DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2019. GODINU I PROJEKCIJE ZA 2020. I 2021. GODINU

 

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika dr.sc. Josipa Križanića, potpredsjednika Odbora.


POTPREDSJEDNIK  ODBORA
        
dr. sc Josip Križanić