9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016)

Martin Baričević (HDZ)

Baričević, Martin

Born on 9 July 1968 in Jasenice. Graduated Criminal Science from the Zagreb Police College.

Contact: 
Deputy Club of the Croatian Democratic Union 
Phone: +385 1 45 69 477; +385 1 45 69 537 
Fax: +385 1 45 69 314 
e-mail: klubhdz@sabor.hr

Begin of parliamentary mandate:

14 October 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP`s term of Office began on 14 October 2016 as Miro Kovač`s substitute
  • the MP's term of office ceased on 27 October 2016 upon termination of the suspension of Miro Kovač term of office
  • the MP's term of office began on 5 April 2019 as Darko Milinović's substitute

Party affiliation:

Parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union

Constituency: