9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016)

Majda Burić (HDZ)

Burić, Majda

Born on 9 December 1979 in Rijeka. Graduated from Zagreb Faculty of Philosophy.

Begin of parliamentary mandate:

19 October 2016

End of parliamentary mandate:

29 June 2017

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP`s term of office began on 19 October 2016 as Davor Ivo Stier`s substitute
  • the MP's term of office ceased on 29th June 2017 upon termination of the suspension of Davor Ivo Stier's term of office

Party affiliation:

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union

Constituency: