9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016)

Mato Čičak (HDZ)

Čičak, Mato

Born on 3 August 1983 in Zagreb. Graduated from Zagreb Faculty of Traffic Engineering. 

Begin of parliamentary mandate:

19 October 2016

End of parliamentary mandate:

24 July 2019

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP's term of office began on 19 October 2016 as Goran Marić's substitute
  • the MP's term of office ceased on 24 July 2019 upon termination of the suspension of Goran Marić's term of office

Party affiliation:

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union

Constituency: