5th term of the Croatian Parliament (22nd December 2003 - 11 January 2008)

Ivo Josipović (NZ)

Josipović, Ivo

Born on 28 August 1957 in Zagreb, Croatia. Graduated from Zagreb Faculty of Law and Zagreb Academy of Music. Doctor of Legal Science. University professor.

Begin of parliamentary mandate:

22 December 2003

End of parliamentary mandate:

11 January 2008

Party affiliation:

Parliamentary functions:

Parliamentary Friendship Groups membership:

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia

Constituency: