5th term of the Croatian Parliament (22nd December 2003 - 11 January 2008)

Zlatko Kramarić (HSLS)

Kramarić, Zlatko

Born on 5 February 1956 in Osijek, Croatia. Graduated from Zagreb Faculty of Philosophy. Doctor of Science.

Begin of parliamentary mandate:

22 December 2003

End of parliamentary mandate:

11 January 2008

Changes during parliamentary mandate:

  • on 11 February 2006 the MP ceased to be the member of the Liberal Party and commenced performing MP duties as a member of the Croatian Social Liberal Party (HSLS)  

Party affiliation:

Parliamentary Friendship Groups membership:

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia, Liberal party, LIBRA – Party of Liberal Democrats

Constituency: