9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016)

Predrag Fred Matić (SDP)

Matić, Predrag Fred

Born on 2 June 1962 in Požega. Osijek Faculty of Education (B.A.). 

Contact: 
Deputy Club of the Social Democratic Party 
Phone: +385 1 45 69 313; +385 1 63 03 065
Fax: +385 1 45 69 535
e-mail: klubsdp@sabor.hr
 

Begin of parliamentary mandate:

14 October 2016

End of parliamentary mandate:

2 July 2019

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP took up his mandate on 14 October 2016 under the personal name Predrag; on 1 March 2019 the personal name was changed into Predrag Fred   
  • the MP's term of office ceased on 2 July 2019; his substitute is Vinko Grgić

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia, Croatian People's Party - Liberal Democrats, Croatian Peasant Party, Croatian Party of Pensioners

Constituency: