9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016)

Jasen Mesić (HDZ)

Mesić, Jasen

Born on 11 June 1972 in Zagreb. Graduated from the Faculty of Philosophy in Zagreb. 

Contact:  
Deputy Club of the Croatian Democratic Union
Phone: +385 1 45 69 477; +385 1 45 69 537
Fax: +385 1 45 69 314
e-mail: klubhdz@sabor.hr
 

Begin of parliamentary mandate:

14 October 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office started on 22 September 2017; his substitute is Tomislav Sokol
  • his substitute from 12 July 2019 is Marija Mačković

Party affiliation:

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union

Constituency: