10th term of the Croatian Parliament (22 July 2020)

Rajko Ostojić (NZ)

Ostojić, Rajko

Born on 19 January 1962 in Zagreb. Graduated from the School of Medicine, University of Zagreb. Doctor of Medicine, postgraduate specialist study in Internal Medicine, Gastroenterology. Holds a PhD in Biomedicine and Health Sciences in the field of Clinical Medical Sciences, university teacher.

Contact:
 

Begin of parliamentary mandate:

22 July 2020

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office started on 14 October 2020; his substitute since 11 November 2020 is Domagoj Prica
  • the suspension of the MP's term of office ceased on 18 May 2021
  • on 27 July 2021, the MP ceased to be a member of the Social Democratic Party of Croatia and commenced performing MP duties as Independent Member of Parliament

Party affiliation:

Independent

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia, Croatian Peasant Party, Croatian Party of Pensioners, Power – People's and Civic Engagement Party, Civic Liberal Alliance, Istrian Democratic Assembly and Primorje-Gorski Kotar Alliance

Constituency: