5th term of the Croatian Parliament (22nd December 2003 - 11 January 2008)

Ivanka Roksandić (HDZ)

Roksandić, Ivanka

Born on 12 June 1954 in Sisak, Croatia. Graduated from the Faculty of Philosophy in Zagreb, having majored in Croatian language and literature and in comparative literature.

Begin of parliamentary mandate:

22 December 2003

End of parliamentary mandate:

11 January 2008

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP’s term of office began on 22 December 2003 as Đuro Brodarac's substitute

Party affiliation:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union

Constituency: