9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016)

Branimir Glavaš (HDSSB)

Glavaš, Branimir

Born on 23 September 1956 in Osijek. Graduated from the Faculty of Law in Osijek.

Contact:
Deputy Club of the Croatian Demochristian Party, Croatian Social-Liberal Party and Croatian Democratic Alliance of Slavonia and Baranja
Phone: +385 1 6303 560
Fax: +385 1 6303 808
e-mail: klub-hds-hsls@sabor.hr 

Begin of parliamentary mandate:

14 October 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office started on 2 November 2016; his substitute is Josip Salapić
  • the suspension of the MP's term of office ceased on 11 May 2017

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Alliance of Slavonija i Baranja and Croatian Conservative Party

Constituency: