5th term of the Croatian Parliament (22nd December 2003 - 11 January 2008)

Branimir Glavaš (HDSSB)

Glavaš, Branimir

Born on 23 September 1956 in Osijek. Graduated from Osijek Faculty of Law.

Begin of parliamentary mandate:

22 December 2003

End of parliamentary mandate:

11 January 2008

Changes during parliamentary mandate:

  • on 25 September 2006 the MP ceased to be an independent MP and became member of  the Croatian Democratic Alliance of Slavonia and Baranja (HDSSB)  
  • on 21 April 2005 the MP ceased to be the member of the Croatian Democratic Union (HDZ) and commenced performing MP duties as an independent MP  

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union

Constituency: