10th term of the Croatian Parliament (22 July 2020 - 16 May 2024)

Maja Grba-Bujević (HDZ)

Grba-Bujević, Maja

Born on 4 September 1963 in Karlovac. Graduated from the School of Medicine, University of Zagreb – Doctor of Medicine, postgraduate Specialist Study in Emergency Medicine, Anaesthesiology, Resuscitation, and Intensive Care Medicine. Holds a master degree in Biomedicine and Health Sciences in the field of Clinical Medical Sciences, Chief Physician.

Contact: 
Deputy Club of the Croatian Democratic Union
Phone: +385 1 45 69 477; +385 1 45 69 537
Fax: +385 1 45 69 314
e-mail: klubhdz@sabor.hr

Begin of parliamentary mandate:

30 July 2020

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP`s term of office began on 30 July 2020 as Josip Salapić`s substitute

Party affiliation:

Parliamentary functions:

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union

Constituency: