9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016)

Andro Krstulović Opara (HDZ)

Krstulović Opara, Andro

Born on 22 May 1967 in Split. Graduated from Zagreb Faculty of Philosophy. 

Contact: 
Deputy Club of the Croatian Democratic Union 
Phone: +385 1 45 69 477; +385 1 45 69 537 
Fax: +385 1 45 69 314 
e-mail: klubhdz@sabor.hr

Begin of parliamentary mandate:

14 October 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office started on 14 June 2017; from 19th June 2017 his substitute is Ante Babić

Party affiliation:

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union and Croatian Demochristian Party

Constituency: