9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016)

Lovro Kuščević (HDZ)

Kuščević, Lovro

Born on 2 August 1975 in Supetar (Brač). Graduated from Split Faculty of Law.

Contact: 
Deputy Club of the Croatian Democratic Union
Phone: +385 1 45 69 477; +385 1 45 69 537
Fax: +385 1 45 69 314
e-mail: klubhdz@sabor.hr

Begin of parliamentary mandate:

14 October 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP`s term of Office started 14th October 2016; his substitute is Mato Franković
  • the MP`substitute is Sanja Putica from 9 June 2017
  • the suspension of the MP's term of office ceased on 18 July 2019

Party affiliation:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union and Croatian Demochristian Party

Constituency: