8th term of the Croatian Parliament (28 December 2015 - 14 October 2016)

Karolina Leaković (SDP)

Born on 16 September 1977 in Slavonski Brod. Graduated from Academy of Dramatic Art in Zagreb (undergraduate Production studies). 

Begin of parliamentary mandate:

28 December 2015

End of parliamentary mandate:

30 January 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP’s term of office began on 28 December 2015 as Joško Klisović's substitute
  • the MP's term of office ceased on 30 January 2016 upon termination of the suspension of Joško Klisović's term of office

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia, Croatian People's Party - Liberal Democrats, Croatian Party of Pensioners, Croatian Labourists - Labour Party, Autochthonous Croatian Peasant Party, Zagorje Party

Constituency: