6th term of the Croatian Parliament (11 January 2008 - 22 December 2011)

Dragutin Lesar (Hrvatski laburisti - Stranka rada)

Lesar, Dragutin

Born on 4 March 1956 in Čakovec, Croatia. Graduated from Secondary School of Economics.

Begin of parliamentary mandate:

11 January 2008

End of parliamentary mandate:

22 December 2011

Changes during parliamentary mandate:

  • on 12 April 2010 the MP ceased to be an independent MP and became member of the Croatian Labourists - Labour Party
  • on 10 April 2008 the MP ceased to be the member of the Croatian People's Party (HNS) and commenced performing MP duties as an independent MP  

Parliamentary Friendship Groups membership:

Elected from the list of the:

  • Croatian Peoples Party - Liberal Democrates (HNS)

Constituency: