8th term of the Croatian Parliament (28 December 2015 - 14 October 2016)

Nenad Livun (SDP)

Born on 8 November 1985 in Zagreb. Graduated from the Faculty of Economics, University of Zagreb (MSc Economics). 

Begin of parliamentary mandate:

28 December 2015

End of parliamentary mandate:

30 January 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP’s term of office began on 28 December 2015 as Tomislav Saucha's substitute
  • the MP's term of office ceased on 30 January 2016 upon termination of the suspension of Tomislav Saucha's term of office

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia, Croatian People's Party - Liberal Democrats, Croatian Party of Pensioners, Croatian Labourists - Labour Party, Autochthonous Croatian Peasant Party, Zagorje Party

Constituency: