9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016)

Zoran Milanović (SDP)

Milanović, Zoran

Born on 30 October 1966 in Zagreb. Graduated from Zagreb Faculty of Law. 

Contact: 
Deputy Club of the Social Democratic Party
Phone: +385 1 45 69 313; +385 1 63 03 065 
Fax: +385 1 45 69 535 
e-mail: klubsdp@sabor.hr

Begin of parliamentary mandate:

14 October 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office started on 1 March 2017. His substitute Alen Prelec commenced performing MP duties on 10 March 2017.

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia, Croatian People's Party - Liberal Democrats, Croatian Peasant Party, Croatian Party of Pensioners

Constituency: