5th term of the Croatian Parliament (22nd December 2003 - 11 January 2008)

Zvonimir Sabati (HSS)

Sabati, Zvonimir

Born on 25 January 1957 in Kneginec Donji, Croatia. Graduated from Zagreb Faculty of Electrical Engineering. Doctor of Science. University professor.

Begin of parliamentary mandate:

22 December 2003

End of parliamentary mandate:

11 January 2008

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office started on 22 December 2003; his substitute is Josip Vresk  
  • the suspension of the MP's term of office ceased on 1 January 2006

Party affiliation:

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Croatian Peasant Party

Constituency: