10th term of the Croatian Parliament (22 July 2020 - 16 May 2024)

Irena Šimunić (NZ)

Šimunić, Irena

Born on 6 September 1967 in Karlovac. Graduated from the Faculty of Teacher Education, University of Zagreb – Master of Primary Education.

Contact: 

Deputy Club Social Democrats
Phone: +385 1 4569 464
Fax: +385 1 6303 003
e-mail: klub.socijaldemokrati@sabor.hr

Begin of parliamentary mandate:

22 July 2020

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP's term of office began on 22 July 2020 as Zlatko Komadina's substitute
  • on 8 October 2021 the MP ceased to be a member of the Social Democratic Party of Croatia and commenced performing MP duties as Independent Member of Parliament  

Party affiliation:

Independent

Parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia, Croatian Peasant Party, Croatian Party of Pensioners, Power – People's and Civic Engagement Party, Civic Liberal Alliance, Istrian Democratic Assembly and Primorje-Gorski Kotar Alliance

Constituency: