5th term of the Croatian Parliament (22nd December 2003 - 11 January 2008)

Zlatko Tomčić (HSS)

Tomčić, Zlatko

Born on 10 July 1945 in Zagreb, Croatia. Graduated from Belgrade Faculty of Civil Engineering.

Begin of parliamentary mandate:

22 December 2003

End of parliamentary mandate:

11 January 2008

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office started on 10 February 2006; his substitute is Miroslav Čačija

Party affiliation:

Previous parliamentary functions:

Parliamentary Friendship Groups membership:

Elected from the list of the:

  • Croatian Peasant Party

Constituency: