9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016)

Dragica Vranješ (HDZ)

Vranješ, Dragica

Born on 21 March 1988 in Makarska. Graduated from the Faculty of Economics in Split.

Begin of parliamentary mandate:

19 October 2016

End of parliamentary mandate:

7 February 2020

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP's term of office began on 19 October 2016 as Milan Kujundžić's substitute
  • the MP took up her mandate on 19 October 2016 under the surname Roščić; on 7 October 2018 the surname was changed into Vranješ
  • the MP's term of office ceased on 7 February 2020 upon termination of the suspension of Milan Kujundžić's term of office

Party affiliation:

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union and Croatian Demochristian Party

Constituency: