9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016 - 22 July 2020)

Marija Jelkovac (HDZ)

Jelkovac, Marija

Born on 7 November 1971 in Ogulin. Graduated from Zagreb Faculty of Law.

Begin of parliamentary mandate:

14 October 2016

End of parliamentary mandate:

22 July 2020

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP`s term of Office began on 14th October 2016 as Tomo Medved`s substitute

Party affiliation:

Parliamentary functions:

Previous parliamentary functions:

Parliamentary Friendship Groups membership:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union

Constituency: