7th term of the Croatian Parliament (22 December 2011 - 28 December 2015)

Marija Lugarić (SDP)

Lugarić, Marija

Born on 5 June 1978 in Zagreb. Graduated from the Faculty of Philosophy at the University of Zagreb, Department of Paedagogical Sciences (primary school teacher).

Begin of parliamentary mandate:

22 December 2011

End of parliamentary mandate:

28 December 2015

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office ended on 26 October 2012
  • the MP's term of office was suspended on 1 January 2012; her substitute is Vesna Želježnjak

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia - Croatian People's Party - Liberal Democrats - Istrian Democratic Assembly - Croatian Party of Pensioners

Constituency: