5th term of the Croatian Parliament (22nd December 2003 - 11 January 2008)

Marija Lugarić (SDP)

Lugarić, Marija

Born on 5 June 1978 in Zagreb, Croatia. Graduated from Zagreb Faculty of Philosophy, having majored in pedagogical sciences.

Begin of parliamentary mandate:

22 December 2003

End of parliamentary mandate:

11 January 2008

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP’s term of office began on 22 December 2003 as Milan Bandić's substitute

Parliamentary Friendship Groups membership:

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia, LIBRA – Party of Liberal Democrats

Constituency: