8th term of the Croatian Parliament (28 December 2015 - 14 October 2016)

Anka Mrak-Taritaš (HNS)

Mrak-Taritaš, Anka

Born on 24 November 1959 in Bjelovar. Graduated from the Faculty of Architecture in Zagreb. 

Begin of parliamentary mandate:

28 December 2015

End of parliamentary mandate:

14 October 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office started on 28 December 2015; her substitute is Melita Samoborec
  • the suspension of the MP's term of office ceased on 30 January 2016

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia, Croatian People's Party - Liberal Democrats, Croatian Party of Pensioners, Croatian Labourists - Labour Party, Autochthonous Croatian Peasant Party, Zagorje Party

Constituency: