7th term of the Croatian Parliament (22 December 2011 - 28 December 2015)

Nada Murganić (HDZ)

Murganić, Nada

Born on 14 January 1958 in Karlovac. Graduated from Faculty of Law, Department of Social Work, Master in Social Policy.

Begin of parliamentary mandate:

31 January 2014

End of parliamentary mandate:

28 December 2015

Changes during parliamentary mandate:

  • MP's term of office began on 31 January 2014 as a substitute of Andrej Plenković

Party affiliation:

Parliamentary functions:

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union

Constituency: