8th term of the Croatian Parliament (28 December 2015 - 14 October 2016)

Nada Murganić (HDZ)

Murganić, Nada

Born on 14 January 1958 in Karlovac. Graduated from Faculty of Law, Department of Social Work, Master in Social Policy.

Begin of parliamentary mandate:

22 January 2016

End of parliamentary mandate:

14 October 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP’s term of office began on 22 January 2016 as Damir Jelić's substitute

Party affiliation:

Parliamentary Friendship Groups membership:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union, Croatian Peasant Party, Croatian Party of Rights dr. Ante Starčević, Bloc Pensioners Together, Croatian Social-Liberal Party, HRAST - Movement for Successful Croatia, Croatian Demochristian Party, Democratic Party of Zagorje

Constituency: