9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016)

Sanja Putica (HDZ)

Putica, Sanja

Born on 22 January 1979 in Dubrovnik. Graduated in Croatian language and literature and linguistics from the Faculty of Philosophy in Zagreb (BA). 

Begin of parliamentary mandate:

9 June 2017

End of parliamentary mandate:

18 July 2019

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP’s term of office began on 9 June 2017 as Lovro Kuščević`s substitute
  • the MP's term of office ceased on 18 July 2019 upon termination of the suspension of Lovro Kuščević's term of office

Party affiliation:

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union

Constituency: