6th term of the Croatian Parliament (11 January 2008 - 22 December 2011)

Branko Vukelić (HDZ)

Vukelić, Branko

Born on 9 March 1958 in Karlovac, Croatia. Graduated from Zagreb Faculty of Electrical Engineering and Computing, having majored in electrical engineering.

Begin of parliamentary mandate:

11 January 2008

End of parliamentary mandate:

22 December 2011

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office ceased on 6 January 2011
  • the suspension of the MP's term of office started on 11 January 2008; his substitute is Nedjeljko Strikić

Party affiliation:

Parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union

Constituency: