6th term of the Croatian Parliament (11 January 2008 - 22 December 2011)

Đurđa Adlešič (NZ)

Adlešič, Đurđa

Born on 18 April 1960 in Bjelovar, Croatia. Graduated from Banja Luka Pedagogical Academy.

Begin of parliamentary mandate:

11 January 2008

End of parliamentary mandate:

22 December 2011

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP was elected from the electoral list of the Croatian Peasant Party and Croatian Social Liberal Party (HSLS) as member of HSLS, but took up her term of office on 21 October 2010 as an independent MP
  • the suspension of the MP's term of office started on 11 January 2008; her substitute is Antun Korušec
  • the suspension of the MP's term of office ceased on 21 October 2010

Party affiliation:

Elected from the list of the:

  • Croatian Peasant Party and Croatian Social Liberal Party

Constituency: