5th term of the Croatian Parliament (22nd December 2003 - 11 January 2008)

Đurđa Adlešič (HSLS)

Adlešič, Đurđa

Born on 18 April 1960 in Bjelovar, Croatia. Studied comparative literature and philosophy at the Zagreb Faculty of Philosophy, and Croatian language.

Begin of parliamentary mandate:

22 December 2003

End of parliamentary mandate:

11 January 2008

Party affiliation:

Parliamentary functions:

Parliamentary Friendship Groups membership:

Elected from the list of the:

  • Croatian Social Liberal Party, Democratic Centre

Constituency: