9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016)

Maro Kristić (Most)

Kristić, Maro

Born on 26 May 1979 in Dubrovnik. Graduated from Dubrovnik Faculty of Tourism and Foreign Trade. 

Begin of parliamentary mandate:

19 October 2016

End of parliamentary mandate:

11 May 2017

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP`s term of office began on 19 October 2016 as Ivan Kovačić`s substitute
  • the MP's term of office ceased on 11 May 2017 upon termination of the suspension of Ivan Kovačić's term of office

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Bridge of the Independent Lists

Constituency: