8th term of the Croatian Parliament (28 December 2015 - 14 October 2016)

Milanka Opačić (SDP)

Opačić, Milanka

Born on 17 April 1968 in Zagreb. Graduated from the Faculty of Political Science in Zagreb. 

Begin of parliamentary mandate:

28 December 2015

End of parliamentary mandate:

14 October 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office ceased on 30 January 2016
  • the suspension of the MP's term of office started on 28 December 2015; her substitute is Saša Đujić

Parliamentary functions:

Parliamentary Friendship Groups membership:

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia, Croatian People's Party - Liberal Democrats, Croatian Party of Pensioners, Croatian Labourists - Labour Party, Autochthonous Croatian Peasant Party, Zagorje Party

Constituency: