9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016 - 22 July 2020)

Ivan Šuker (HDZ)

Šuker, Ivan

Born on 12 November 1957 in Gornji Rujani (Livno, Bosnia and Herzegovina). Graduated from the Faculty of Economics in Zagreb. 

Contact:
Deputy Club of the Croatian Democratic Union 
Phone: +385 1 45 69 477; +385 1 45 69 537
Fax: +385 1 45 69 314
e-mail: klubhdz@sabor.hr

Begin of parliamentary mandate:

19 June 2017

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP’s term of office began on 19 June 2017 as Dražen Bošnjaković's substitute

Party affiliation:

Parliamentary functions:

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union

Constituency: