6th term of the Croatian Parliament (11 January 2008 - 22 December 2011)

Ivan Šuker (HDZ)

Šuker, Ivan

Born on 12th November 1957 in Gornji Rujani (Livno, Bosnia and Hercegovina). Graduated from the Faculty of Economics in Zagreb ( VSS - graduated economist)

Begin of parliamentary mandate:

11 January 2008

End of parliamentary mandate:

22 December 2011

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MPs term of office ceased on 6th January 2011. 
  • The suspension of the MPs term of office started on 11th January 2008; his supstitue is Ivanka Roksandić

Party affiliation:

Parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union

Constituency: