7th term of the Croatian Parliament (22 December 2011 - 28 December 2015)

Nikola Vuljanić (NZ)

Vuljanić, Nikola

Born on 25 June 1949 in Karlovac. Graduated from the Faculty of Philosophy in Zagreb, having majored in English language and literature.

Begin of parliamentary mandate:

22 December 2011

End of parliamentary mandate:

28 December 2015

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP's term of office was suspended on 1 July 2013; his substitute is Nenad Pleše
  • the suspension of the MP's term of office ceased on 3 February 2015
  • on 16 February 2015 the MP ceased to be the member of Croatian Labourists - Labour party and commenced performing MP duties as Independent Member of the Parliament
  • the MP was appointed an Observer to the European Parliament for the term lasting from 16 March 2012 to 1 July 2013.

Party affiliation:

Independent

Parliamentary functions:

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Croatian Labourists - Labour Party

Constituency: