9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016)

Drago Prgomet (HDZ)

Prgomet, Drago

Born on 23 May 1965 in Žeravac, Derventa, Bosnia and Herzegovina. Graduated from the School of Medicine. Doctor of Medicine.

Contact:  
Deputy Club of the Croatian Democratic Union
Phone: +385 1 45 69 477; +385 1 45 69 537
Fax: +385 1 45 69 314
e-mail: klubhdz@sabor.hr
 

Begin of parliamentary mandate:

14 October 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office started on 1st December 2017; from 8th December 2017. his substitute is Stipo Šapina

Party affiliation:

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union

Constituency: