5th term of the Croatian Parliament (22nd December 2003 - 11 January 2008)

Drago Prgomet (HDZ)

Prgomet, Drago

Born on 23 May 1965 in Žeravac, Bosnia and Herzegovina. Graduated from the Faculty of Medicine. Doctor of Medicine. 

Begin of parliamentary mandate:

22 December 2003

End of parliamentary mandate:

10 May 2006

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office started on 10 may 2006; his substitute is Vladimir Štengl

Party affiliation:

Parliamentary functions:

  • Deputy Member

Previous parliamentary functions:

Parliamentary Friendship Groups membership:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union

Constituency: