7th term of the Croatian Parliament (22 December 2011 - 28 December 2015)

Milorad Pupovac (SDSS)

Pupovac, Milorad

Born on 5 November 1955 in Ceranje Donje. He graduated from the Faculty of Philosophy in Zagreb, where he also acquired his Doctor of Philosophy degree in Linguistics. Professor of Philology and Linguistics.

Begin of parliamentary mandate:

22 December 2011

End of parliamentary mandate:

28 December 2015

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP was appointed an Observer to the European Parliament for the term lasting from 16 March 2012 to 1 July 2013.

Parliamentary functions:

Represent the minority:

Serbian

Elected from the list of the:

  • Independent Democratic Serbian Party

Constituency: