5th term of the Croatian Parliament (22nd December 2003 - 11 January 2008)

Milorad Pupovac (SDSS)

Pupovac, Milorad

Born on 5 November 1955 in Ceranje Donje. He graduated from Zagreb Faculty of Philosophy, where he also acquired his Doctor of Philosophy degree in Linguistics. Professor of Philology and Linguistics.

Begin of parliamentary mandate:

22 December 2003

End of parliamentary mandate:

11 January 2008

Represent the minority:

Serbian

Elected from the list of the:

  • Independent Democratic Serbian Party

Constituency: