6th term of the Croatian Parliament (11 January 2008 - 22 December 2011)

Vojislav Stanimirović (SDSS)

Stanimirović, Vojislav

Born on 19 August 1953 in Tovarnik, Croatia. Graduted from Belgrade School of Medicine. Psychiatrist.

Begin of parliamentary mandate:

11 January 2008

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office started on 15 October 2008; his substitute is Mile Horvat

Parliamentary Friendship Groups membership:

Represent the minority:

Serbian

Elected from the list of the:

  • Independent Democratic Serbian Party

Constituency: