9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016)

Nada Turina-Đurić (GLAS)

Turina-Đurić, Nada

Born on 11 July 1964 in Rijeka. Graduated from Zagreb Faculty of Political Science. 

Contact:
Committee on the Family, Youth and Sports 
Phone: +385 1 45 69 780 
Fax: +385 1 45 69 658
e-mail: odboms@sabor.hr

Begin of parliamentary mandate:

14 October 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • on 12 June 2017 the MP ceased to be the member of Croatian People's Party - Liberal Democrats and commenced performing MP duties as Independent Member of the Parliament
  • on 26 July 2017 the MP ceased to be the independent and commenced performing MP duties as member of the Civic Liberal Alliance

Party affiliation:

Parliamentary functions:

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia, Croatian People's Party - Liberal Democrats, Croatian Peasant Party, Croatian Party of Pensioners

Constituency: