5th term of the Croatian Parliament (22nd December 2003 - 11 January 2008)

Zdenka Čuhnil (NZ)

Čuhnil, Zdenka

Born on 9 January 1949 in Pakrac, Croatia. Graduated from Zagreb Faculty of Agriculture. Master of Science.

Begin of parliamentary mandate:

22 December 2003

End of parliamentary mandate:

11 January 2008

Changes during parliamentary mandate:

  • on 17 September the MP ceased to be the member of the Croatian Peasant Party (HSS) and commenced performing MP duties as an independent MP  

Party affiliation:

Parliamentary Friendship Groups membership:

Represent the minority:

Czech And Slovakian

Elected from the list of the:

  • Czech And Slovakian national minority

Constituency: