7th term of the Croatian Parliament (22 December 2011 - 28 December 2015)

Šandor Juhas (NZ)

Juhas, Šandor

Born on 12 July 1954 in Beli Manastir. Graduated from the Faculty of Sciences in Novi Sad.

Begin of parliamentary mandate:

4 April 2014

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP’s term of office began on 4 April 2014 as Deneš Šoja's substitute

Party affiliation:

Independent

Represent the minority:

Hungarian

Elected from the list of the:

  • Alliance of Hungarian Associations candidate

Constituency: