5th term of the Croatian Parliament (22nd December 2003 - 11 January 2008)

Miroslav Rožić (NZ)

Rožić, Miroslav

Born on 31 August 1956 in Zagreb. Graduated from Zagreb Faculty of Natural Sciences and Mathematics, having majored in biology. Master of Science.

Begin of parliamentary mandate:

22 December 2003

End of parliamentary mandate:

11 January 2008

Changes during parliamentary mandate:

  • on 24 September 2007 the MP ceased to be the member of the Croatian Party of Rights (HSP) and commenced performing MP duties as an independent MP

Party affiliation:

Elected from the list of the:

  • Croatian Party of Rights

Constituency: