9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016)

Stipo Šapina (HDZ)

Šapina, Stipo

Born on 19 April 1962 in Bosanski Šamac (Bosnia and Herzegovina). Graduated from the Higher Commercial School in Belgrade, Serbia. 

Contact: 
Deputy Club of the Croatian Democratic Union 
Phone: +385 1 45 69 477; +385 1 45 69 537
Fax: +385 1 45 69 314
e-mail: klubhdz@sabor.hr
 

Begin of parliamentary mandate:

8 December 2017

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP`s term of office began on 8th December 2017 as Drago Prgomet´s substitute

Party affiliation:

Parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union

Constituency: